Princípy iniciatívy Bicyklovanie neobmedzené vekom

Veľkorysosť

Iniciatíva Bicyklovanie neobmedzené vekom je založená na štedrosti a láskavosti. Spočíva vo veľkorysosti dobrovoľníčok a dobrovoľníkov, ktorí vezmú jedného či dvoch seniorov alebo zdravotne znevýhodnených ľudí na jazdu na bicykli. Je to jednoduchý krok, ktorý zvládne ktokoľvek.

 

Pomalá jazda

Nízka rýchlosť nám dáva možnosť vnímať prostredie a byť prítomní v danom okamihu. Umožňuje zastaviť sa pri okoloidúcich, porozprávať sa a šíriť tak myšlienku projektu medzi ľudí.

 

Príbehy

Seniorky a seniori majú mnoho príbehov, ktoré budú zabudnuté, ak si ich nevypočujeme. Na bicykli máme príležitosť príbehy nielen počúvať, ale aj zachytávať a následne zdieľať ústne alebo na sociálnych sieťach. Ďalšie príbehy môžeme pasažierom a pasažierkam rozprávať my.

 

Vzťahy

Bicyklovanie neobmedzené vekom je aj o vytváraní nových vzťahov – medzi generáciami, medzi staršími ľuďmi, medzi pilotmi a pasažiermi, medzi zamestnancami domovov dôchodcov a rodinnými príslušníkmi. Vzťahy budujú dôveru, prinášajú šťastie a zvyšujú kvalitu života.

 

Neobmedzené vekom

Život sa rozvíja v každom veku, v mladosti aj starobe, a môže byť vzrušujúci i pokojný, veselý i smutný, no hlavne krásny a zmysluplný. Bicyklovanie neobmedzené vekom je o tom, ako ľuďom umožniť starnúť v pozitívnom duchu, plne si uvedomujúc, aké príležitosti sa im núkajú vďaka interakcii s miestnou komunitou.